'Söz Konusu Ülke Menfaatleri Olunca Yekvücut Oluruz'

Yeniden Refah Partisi Gümüşhane İl Başkanı Nas, Trump’ın açıklamalarına sert tepki göstererek ‘Biz Bir’iz, Beraberiz’ dedi.

'Söz Konusu Ülke Menfaatleri Olunca Yekvücut Oluruz'

Yeniden Refah Partisi Gümüşhane İl Başkanı Nas, Trump’ın açıklamalarına sert tepki göstererek ‘Biz Bir’iz, Beraberiz’ dedi.

Nas, sözde stratejik ortağımız ABD Başkanı Donald Trump'ın alçak tehdidine karşı yazılı açıklama yaptı. 

Nas, yaşanan gelişmeler ile ilgili olarak yaptığı açıklamada; “Türkiye’nin bütünlüğü ve güvenliği önceliğimizdir. Söz konusu ülke menfaatleri olunca yekvücut oluruz. Türkiye’nin menfaatleri doğrultusunda iktidarın vereceği her türlü müspet kararın yanında yer alacağız. Biz bir’iz, beraberiz” dedi. 

ABD Başkanı Donald Trump’ın Twitter paylaşımlarının, ülkesinin terörizme karşı yapılacak olan mücadele karşısındaki terör yanlısı duruşunu ortaya koyduğunu kaydeden Nas, “Trump, Türkiye’nin ulusal güvenlik çıkarlarını hiçe saymaktadır. Amaçlanan; Suriye’nin kuzey doğusunda oluşturduğu SDG silahlı unsurlarının hegemonyası altındaki bölgenin aynen muhafazası ve ileride Suriye’de oluşturulacak konfedere bölgeler ile ilgili planların akamete uğramamasıdır. SDC (Suriye Demokratik Konseyi) tarafından, 'Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi' ilan edilmesi de zamanlama açısından dikkat çekicidir. Bu açıklama ABD'nin Suriye'deki asıl amacını ortaya koyan önemli bir gelişmedir. Suriye Demokratik Gücü'nün en üst çatısını oluşturan ana karar merci olan Suriye Demokratik Konseyi'nin aldığı bu karar Amerika ile eşgüdümlü olarak alınmıştır” diye konuştu.

“ABD, Suriye’de de Federe Bölgeler Oluşturmaya Çalışmaktadır”

Türkiye’yi ekonomik bakımdan tehdit eden Trump’ın, 800 kadar Amerikalı yatırımcının Türkiye’deki 50 milyar dolarlık yatırımını gözden kaçırdığını dile getiren Nas, “Türkiye, Münbiç’te olduğu gibi Doğu Fırat’ta da, ABD ile kolektif çaba içerisindedir. Buna rağmen ABD’nin, oyalama taktikleri ile işi geçiştirmeye çalışması, Türkiye’nin son seçenek olarak operasyon kararı alması üzerine saldırgan bir tutum sergilemesi, ileride olması muhtemel gelişmelerin ipuçlarını ortaya koymaktadır. ABD, daha önceden Irak’ta olduğu gibi, Ortadoğu’nun jeopolitiğini yeniden şekillendirmek ve kendilerine bağlı oluşturdukları terör grupları vasıtasıyla federe bölgeler oluşturmaya çalışmaktadır” ifadelerini kullandı. 

“Söz Konusu Ülke Menfaatleri Olunca Yekvücut Oluruz” 

Yeniden Refah Partisi olarak Türkiye’nin bütünlüğü ve güvenliğinin öncelikleri olduğuna dikkat çeken Nas, ABD’nin geçmiş yıllardaki bu tür pervasız tutumuna karşı gösterilen dik duruşu örnek göstererek, “1974 Kıbrıs Barış Harekâtı ile Türkiye’ye ambargo koyan ABD’nin, İncirlik Üssü'nün kapatılması ile en güzel cevabı aldığını bir kez daha burada hatırlatmakta fayda var. Bu nedenle, taviz politikalarının yeni tavizlere yol açacağı bilinciyle Türkiye’nin güvenliğini tehdit eden unsurlara karşı tavizsiz bir tavır ortaya koymamız gerektiği inancıyla, Türkiye’nin menfaatleri doğrultusunda iktidarın vereceği her türlü müspet kararın yanında yer alacağız. Söz konusu ülke menfaatleri olunca yekvücut oluruz” dedi.

Trump, Twitter hesabından paylaştığı iki mesajda Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna yapmayı düşündüğü operasyon karşısında: “Daha önce de güçlü bir şekilde ifade ettiğim gibi, Türkiye benim harika ve emsalsiz mantığım çerçevesinde sınırı aştığını düşündüğüm bir şey yaparsa, Türkiye’nin ekonomisini tamamen yerle bir ederim (Daha önce yaptım)" şeklinde ifadeler kullanmıştı.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner406