VASİYET

Doğru yoldan ayrılma, sapma sakın özünden
Bu yazdığım vasiyet, oğul rehberin olsun
Haram yeme sofranda, çıkma Hakkın sözünden
Bu yazdığım vasiyet, oğul rehberin olsun
İsmail HAYAL

Özelde kendi oğluma genelde siz değerli okurlarımın şahsında hislerinize tercüman olmayı bir borç bilerek her babanın evladına vasiyetini bildirmesi açısından karalıyorum bu satırları. Güzel ülkemizin hasta adam modülünden çıkıp dik ve dirayetli duruşunu hazmedemeyen dâhili ve harici düşmanların teyakkuzu altındayız. Bu vasiyeti siz bir dua olarak da görebilirsiniz.   

Kinden uzak durmayı, bilip öyle yola çık
Doğru olan bir tane, yollar sana hep açık
Yalan bilme sakın ha, söyle doğru ve seçik
Bu yazdığım vasiyet, oğul rehberin olsun

Devir neslimizi ve nefsimizi koruma devridir. Devir yarasaların cirit attığı ve sürekli kötülükler salgıladığı ve huzurumuza bomba bıraktığı bir devirdir. İşte bu devri bundan önceki aynı karanlık güçlerin ısmarlaması ile hayata geçirilmek istenen devirlerden hiç ama hiç farkı yoktur. Bilhassa bu seferki metodoloji daha enteresan ve korkunç boyuttadır. Kardeşi kardeşe düşürme ve birliğimizi bozma hareketidir. Rabbim nefislerimizi korusun. 

Anne sözü rehberin, yoldaş olsun diline
Baba dersen atandır, ona hürmet biline
Senin olsun toprağın, verme yaban eline
Bu yazdığım vasiyet, oğul rehberin olsun

Bu ahir zamanda evladına sahip çıkabilmek, yarınlara mutlu ve umutlu adımlarla yürüyebilmek, sabır gösterebilmek, kardeş ve din kardeşliğimize atılan fitne tohumlarının farkında olabilmek ve malum ellerden çıkan girift tuzakların kumpasına düşmemek er işi olsa gerek. Er olmak bu devirde sağlam ve dik durabilmektir.   
 
Mazlum sana emanet, onu koru ve gözet
Olsun baki dünyada, doğru olandan söz et
İnsan âlem içinde, canlı âlemden özet
Bu yazdığım vasiyet, oğul rehberin olsun

İşte oğul sana bu vasiyet diye karaladığım satırlar her zaman düsturun olsun. Düşmanın çok ve hain. Düşmanın hemen her gün farklı maskelerle dolaşıyor içimizde. Bu düşmana karşı tek başına durmak zor iş olsa gerek. Her zaman iyi, dürüst ve doğru olman bütün kapıları sana açacaktır. Yeter ki kendine inancın tam olsun.  

Gıybet yıkar düzeni, akrep gibi sokacak
Heybe haram dopdolu, kezzap gibi yakacak
Yetim boyun bükerek, hangi ele bakacak
Bu yazdığım vasiyet, oğul rehberin olsun.

Ve oğul unutma ki insanı üç şey yıkar tarumar eder. Şehvet, servet ve şöhretten her daim uzak dur. Unutma ki her yolun sonu mutlaka mezara doğru çıkar. Tek servetin beş metrelik bir bez parçası. Önemli olan kalpleri kırmak değil kalplerde bir yer inşa edebilmektedir. 

Coştun gene Hayali, yazdın dile geleni
Âlem başta tutuyor, küçük büyük çalanı
Kimse bakmaz mezara, kimse görmez öleni
Bu yazdığım vasiyet, oğul rehberin olsun.
YORUM EKLE

banner406