YUNUS EMRE’YE CAN OLALIM

Hani dillere pelesenk olan ve şehrimizin girişine, çıkışına ve bilumum yerlere gururla nakşettiğimiz ve benim içimin bir türlü ısınamadığı “altın kalpli insanların şehri” iddialı sloganı var ya onu gerçekleştirmek adına elimizde küçücük bir fırsat var.

Nasıl mı?

Gümüşhane’de ölümcül kas hastalığı olarak bilinen ve nadir görülen Spinal Müsküler Atrofi (SMA) Tip-1 teşhisi konulan 6 aylık Yunus Emre Kaçan’ın tedavisi için Valilik onaylı yardım kampanyası başlatıldı.

Başta Sayın Valimiz Kamuran Taşbilek, Belediye Başkanımız Ercan Çimen, GTSO Başkanı İsmail AKÇAY, Gümüşhane Kent Konseyi Başkanı Rüstem Demirağ, Gümüşhane Ülkü Ocakları, İstanbul GÜDEF, GÜYAD başta olmak üzere birçok dernek ve STK’lar karınca kararınca harekete geçtiler.

Damlaya damlaya göl olur hesabından bir nevi İbrahim (AS) ateşine gagasında bir damla su taşıyan serçe yahut yangını söndürmeye koşan karınca misali yüreğimiz kor alev, minik yavrumuzu kurtaracak bir damla ilacın peşine düşmüşüz. Gümüşhane caddeleri son bir aydır küçücük yavruların “Yunus Emre’ye can olalım” nidaları ile inliyor.

Gümüşhane Ülkü Ocaklarının kurban derilerinin toplanması ile verdiği desteği asla unutamayız.   

Hani kim var demeden ben diyerek öne atılmak vakti. Minicik yavrumuzu kurtarma vakti. Müslüman, Müslüman kardeşine elini uzatandır hükmü gereğince bu büyük imecede herkesi, her Gümüşhaneliyi, her vatandaşımızı gayrete davet ediyoruz.

Bildiğimiz bir gerçek var ki kent merkezine bağlı Övündü köyünden Fatih ve Gözeler köyünden Nazan Kaçan’ın tek evladı 6 Yunus Emre Kaçan tedavi olmazsa kurtulamayacak. Yunus Emre bebek, 3 ay sonra rahatsızlanınca Spinal Müsküler Atrofi (SMA) teşhisi konuldu. Hatalığın pençesinde makineye bağlı yaşamını sürdürürken, tedavisi ve diğer masrafları için bugünkü kurla gerekli olan 31,5 milyon TL’nin toplanması için Gümüşhane Valiliği’nin onayıyla yardım kampanyası başlatıldı. Bugüne kadar büyük gayretlerle paranı yalnız % 8’i toplanabildi.

Geri kalan % 92’lik kısım adına asla umutsuz değiliz ki zira umudu olmayanın hayalleri de olmaz.

Hem yurt içinde hem de yurt dışında Yunus Emre Kaçan adına başlatılan kampanya için yurtiçinden TL hesabı için Ziraat Bankası Gümüşhane şubesinde açılan TR 6000 0100 9010 2245 2620 5001, Dolar bağışı için TR 7600 0100 9010 2245 2620 5004 ve EURO bağışı için TR 3300 0100 9010 2245 2620 5002

Bu hastalığın tedavisi yalnızca ABD ve Dubai’de “Zolgensma” adı verilen gen terapisiyle yapılabiliyor. Yunus Emre bebek için Dubai’de süreç başlatıldı fakat bu ilacın fiyatı oldukça yüksek bir tutarda. Yaklaşık 2 milyon dolarlık ilaç masrafı için bağışlanacak her kuruş yaşam mücadelesi veren bebeğimize nefes olacak. Hep birlikte yavrumuzu anne babasının kucağına bağışlayalım, ikinci kez evlat acısı yaşamalarına izin vermeyelim. Zaman, en büyük düşmanımız.

Ülke genelinde resmi kayıtlara göre yaşayan 500 bin Gümüşhaneliden 250 bini 150 TL bağışlasa minik yavrumuz Yunus Emre kurtulacak.

4 Ağustos’da Zafer Meydanı’nda başlayacak olan Gümüşhane Kültür Festivali’nde elimde bulunan tüm kitaplarımı bu yavrumuz adına imza gününde imzalayacağım. Alacağınız her kitap minik yavrumuza küçücük de olsa bir umut olacaktır.

Gönüllerin mimarı Mevlana’nın dediği gibi;

“Sen yerde olanlara merhamet et ki gökte olanlarda sana merhamet etsin. Senden aşağı olana acı ki senden üstün olan da sana acısın…”

YORUM EKLE