Bölgenin en kapsamlı zipline tesisi ihaleye çıkıyor

Gümüşhane’nin Torul ilçesine bağlı Kirazlık köyü sınırlarındaki Torul Baraj gölü üzerinde kurulan ve bölgenin en kapsamlı zipline tesisi ve macera parkının işletmesi için ihaleye çıkılıyor.

Bölgenin en kapsamlı zipline tesisi ihaleye çıkıyor

Torul Köylere Hizmet Götürme Birliği, Kirazlık Köyü Macera Parkı (Ardasa (Kirazlık Köyü) Zipline - Yürüyüş Yolu ve Çay Bahçesi Turizm Alanı) işletmesi için kiralama ihalesine çıktı.

Açık ihale usulü ile yapılacak ihale sonucunda 11 adet kamelya, 1 adet 1. kat (2 adet bay ve 2 adet bayan olmak 4 adet wc, lavabolu ve 2 adet mescit alanı ile) hizmet binası, zipline sistemi ve bin metrekare dış alan 3 yıllığına kiraya verilecek.

Yaklaşık 1,5 milyon liraya mal olan tesisin ihalesi Torul Hükümet Konağı Toplantı Salonunda 22 Haziran Perşembe günü saat 11.00’de yapılacak.

Torul Köylere Hizmet Götürme Birliği ve Gümüşhane İl Özel İdaresi eş finansman desteğiyle Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) katkısıyla 2021 yılı içerisinde yapımına başlanan ve ilin turizm çeşitliliğinin artırılmasına önemli katkılar sağlayacak projede içerisinde tek yön çift halat 530 metre mesafeli zipline mekanik tesisi, yürüyüş yolu ve macera parkının yanında kamelyalar, çay bahçesi ve otopark bulunuyor.

Gümüşhane-Giresun karayolu üzerinde, yakınında Kürtün Örümcek Ormanları, Kazıkbeli, Erikbeli, Güvende yaylaları, Çağlayandibi Şelalesi, Karaca Mağarası, Torul Kalesi Cam Seyir Terası, Limni Gölü Tabiat Parkı, Altınpınar Gölü, Zigana Kayak Merkezi bulunan tesisin kent turizmine büyük bir ivme kazandıracağı düşünülüyor.

Yüksek bir noktadan, alçak bir noktaya çelik halat vasıtası ile emniyet kemeri giyerek kendi ağırlık ve yerçekimi yardımıyla kayma aktivitesi olan zipline son dönemde maceraseverlerin yoğun ilgi gösterdiği bir etkinlik olarak biliniyor.

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2023, 14:11
YORUM EKLE
YORUMLAR
Neşat Aydın
Neşat Aydın - 1 yıl Önce

Torul kazamız için hayırlı olsun yatırımların devamı inşAllah

SIRADAKİ HABER