Gümüşhane’de Lider Çocuk Tarım Kampı düzenlendi

Gümüşhane’de Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından öğrencilere doğa bilinci ve çevre farkındalığını kazandırmak, tarımla buluşmalarını sağlamak, tarladan sofraya gıda üretim teknolojileri ve gıda güvenirliliği hakkında bilgi vermeyi amaçlayan “Lider Çocuk Tarım Kampı” yapıldı.

Gümüşhane’de Lider Çocuk Tarım Kampı düzenlendi

Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı'nın koordinasyonunda her yıl ilköğretim 4. sınıf öğrencilerine yönelik "Hayatın merkezinde tarım, tarımın Merkezinde çocuk" ilkesinden yola çıkarak doğa bilinci ve çevre farkındalığını kazandırmak, tarımla buluşmalarını sağlamak, tarladan sofraya gıda üretim teknolojileri ve gıda güvenilirliği hakkında bilgi vermek amacıyla "Lider Çocuk Tarım Kampı" düzenleniyor.

2022 yılını "Uluslararası Geleneksel Balıkçılık ve Su Ürünleri Yetiştiriciliği "teması ile gerçekleştirilen Lider Çocuk Tarım Kampı, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü koordinasyonunda 24-26 Mayıs 2022 tarihleri arasında Yusuf Çiftçioğlu İlkokulundan 29 öğrencinin katılımı ile gerçekleştirildi. 

Öğrencilerin balıkçılık ve su ürünleri konularında bilgilerini arttırmak, su ürünlerini ve su kaynaklarını tanıtmak, su ürünleri tüketiminin beslenmemizdeki önemi, kaybolmakta olan türlere karşı doğa ve çevre bilincinin geliştirilmesi gibi konularda etkinlikler düzenlendi.

Kamp etkinlikleri çerçevesinde ilk gün İl Müdürlüğü toplantı salonunda öğrencilere kurumun çalışmaları ve teşkilat yapısı hakkında bilgiler verildi. Kampın ikinci gününde ise Torul Kalesi Cam Seyir Terası gezildi. 2022 yılı Lider Çocuk Tarım Kampı teması olan “Uluslararası Geleneksel Balıkçılık ve Su Ürünleri Yetiştiriciliği” kapsamında Torul Baraj gölüne gidilerek burada su ürünleri yetiştiriciliği ve kafes balıkçılığı hakkında öğrencilere detaylı bilgiler verildi.

Kampın üçüncü gününde ise İnkılap Köyünde Örtü Altı Sebze Yetiştiriciliği yapılan seralarda örtü altı üretimi yerinde görüldü. Üreticiler ile buluşan çocuklara tarımsal bilgiler ve tarımın önemini anlatılarak, ardından uygulamalı olarak fide dikimi gerçekleştirildi. Ayrıca Kalecik köyünde faaliyet gösteren Alabalık Üretim Çiftliğinde, üretim alanında alabalıklara elleri ile dokunarak farklı bir heyecan ve tecrübe elde ettiler. Kamp süresince öğrenciler edindikleri bilgilerin yanı sıra bol bol eğlenme fırsatı buldular. Kampın sonunda öğrencilere "Lider Çocuk Tarım Kampı Katılım Belgesi" ile birlikte çeşitli hediyeler verildi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Erhan KADAKAL
Erhan KADAKAL - 7 ay Önce

Emek veren Öğretmenimiz Esra TEKİN ALKURT'un ismini de yazsak daha doğru olurdu.

SIRADAKİ HABER