banner522

Gümüşhane’ye 500 kişilik TYP ödeneği

Gümüşhane Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Hikmet Kaya, çeşitli kamu kurumlarında çevre temizliği ve kamusal altyapının yenilenmesi konulu, 6 ay süreli Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında 500 kişilik ödeneğin Gümüşhane’ye tahsis edildiğini söyledi.

Gümüşhane’ye 500 kişilik TYP ödeneği

Gümüşhane Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Hikmet Kaya, çeşitli kamu kurumlarında çevre temizliği ve kamusal altyapının yenilenmesi konulu, 6 ay süreli Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında 500 kişilik ödeneğin Gümüşhane’ye tahsis edildiğini söyledi.

Yaptığı açıklamada işsizliğin yoğun olduğu dönemlerde veya yerlerde, doğrudan veya yüklenici eli ile toplum yararına bir iş ya da hizmetin gerçekleştirilmesi yoluyla özellikle istihdamında zorluk çekilen çalışmak isteyen işsizlerin çalışma alışkanlık ve disiplininden uzaklaşmalarını engelleyerek işgücü piyasasına uyumlarını gerçekleştirmek ve bunlara geçici gelir desteği sağlamak amacıyla TYP projesinin hayata geçirildiğini kaydeden Kaya, “Valilik, Kaymakamlıklar İl, İlçe ve Belde Belediyeler, İl Sağlık Müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Adliye ve Gümüşhane Üniversitesinde uygulanmak üzere Çevre Temizliği  ve Kamusal Altyapının Yenilenmesi konulu altı ay süreyle Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında İlimize 500 kişilik ödenek tahsis edilmiştir” dedi.

Programdan yaralanmak isteyen vatandaşların Gümüşhane Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğüne şahsen veya internet üzerinden müracaat etmelerinin gerektiğini kaydeden Kaya, programlara müracaatların 14 Ocak  Pazartesi günü başlayacağını ve 18 Ocak Cuma günü mesai bitiminde sona ereceğini söyledi.

Katılımcıların tamamının Noter Kurası ile belirleneceğini ve noter kuralarının 28-31 Ocak 2019 tarihleri arasında yapılacağını ifade eden Kaya, programların 4 Şubat 2019 tarihinde başlayacağını belirtti.

Programa katılma şartları şöyle:

a) Kuruma kayıtlı işsiz olmak;(TYP’ye başvurduğu tarihte kişinin Kuruma kayıtlı olmasını ve SGK sistemi üzerinden yapılacak sorgulamasında, çalışıyor kaydının olmaması gerekir.                    .                 

b) 18 yaşını tamamlamış,19 yaşından gün almış olmak.

c) Emekli ve malul aylığı almamak; TYP’ye başvurduğu tarihte kişinin SGK sistemi üzerinden yapılacak sorgulamasında emekli ve malul aylığı almamasını ifade eder. İş göremezlik ödeneği alanlar TYP’ye katılabilir.

d) Öğrenci olmamak; açık lise, açık öğretim öğrencileri hariç): TYP’den yararlanılmaya başlanan gün itibarıyla kişinin açık öğretim dışında herhangi bir resmi ya da özel eğitim kurumunda öğrenci olmamasını ifade eder Uzaktan eğitim alanlar TYP’ye katılamaz.

e) Başvuru başlangıç tarihi aynı olan TYP’lere; Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sisteminde (ADNKS) aynı adreste ikamet eden kişilerden yalnızca biri katılabilir.

f) Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine (ADNKS) göre aynı adreste oturanların, programa başvuru yapılan tarih dikkate alınarak ulaşılabilen en yakın döneme ait gelir getirici bir işte çalışma sonucu elde ettikleri toplam kazançlarının asgari ücret tespit komisyonu tarafından belirlenen net asgari ücret miktarının üç katını aşması halinde söz konusu adreste oturan kişiler TYP’ye katılamaz. Yurtlar ve sığınma evleri, vb. toplu yaşam alanlarında ikamet edenler için bu şart aranmaz.

g) Başvuru başlangıç tarihi aynı olan TYP’lere; ADNKS’de aynı adreste ikamet eden kişilerin seçim yöntemleri sonrası oluşan listelerde isimlerinin olması halinde başvuranlardan Kuruma kayıt tarihi daha eski olana öncelik tanınır. Kurum kayıt tarihlerinin aynı olması halinde ise başvuranlardan yaşı büyük olan söz konusu TYP’ye katılır.

h) TYP ilanında belirtilen şartları taşımayan ya da TYP’nin aksamasına ve başarısız olmasına sebep olabilecek olan başvurular geçersiz sayılır.  Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olan kişiler TYP’ye katılamaz. Bununla birlikte; katılımcı olarak belirlenen kişilere ait inceleme ve kontrol işlemlerinin uzun sürmesi nedeniyle programlarda yaşanması muhtemel gecikmeyi önlemek için öncelikle Genel Bilgi Toplama (GBT) kontrolünün yaptırılarak programın başlatılması, sonrasında program devam ederken diğer incelemelerin yapılması sağlanır. Yedekten yapılacak başlatmalar ile başvuruların yetersiz olması durumunda Kuruma kayıtlı işsizlerden İl Müdürlüğünce uygun görülen kişilerin programlara gönderilmesi halinde de aynı yöntem uygulanır.   

ı) Katılımcının terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olduğunun tespit edilmesi halinde tespit tarihi itibarıyla geçersiz neden ile programdan çıkışı verilir. 

Daha ayrıntılı bilgi Gümüşhane Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünden veya 444 75 87 numaralı telefondan alınabilir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner406

Gümüşhane Pestil Köme

Yandex.Metrica