Ünlü: Ek zam ve refah payında ısrarcıyız

Türk Büro-Sen Gümüşhane Şube Başkanı Faruk Ünlü, enflasyon farkı ile memur maaşlarına yapılacak 2022 yılı artışları birbirine karıştırılmaması gerektiğini belirterek ek zam ve refah payı konusunda ısrarcı olduklarını söyledi.

Ünlü: Ek zam ve refah payında ısrarcıyız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün yapılan kabine toplantısının ardından memur maaşlarına sözleşmeleri gereği yüzde 5’lik dönem zammını yüzde 7,5 olarak uygulama kararı aldıklarını, enflasyon farkıyla birlikte memurların maaş artış oranını yüzde 30,5’a çıkardıklarını açıklamasının ardından ilk değerlendirme Türk Büro-Sen Gümüşhane Şubesinden geldi.

Şube Başkanı Faruk Ünlü, yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın memur maaşlarına yüzde 2,5 puan ekleneceğine yönelik açıklamasının memur maaşlarındaki erimeyi karşılamadığını ve bu rakamların ekonomik gerçeklerle de bağdaşlaşmadığını söyledi.

Bu noktada enflasyon farkı ile memur maaşlarına yapılacak 2022 yılı artışlarının birbirine karıştırılmaması gerektiğini kaydeden Ünlü, “% 22,46'lık enflasyon farkı, memur ve emeklilerin 2021 yılından kalan mahsuplaşmasıdır. Sn. Cumhurbaşkanının % 2,5 oranındaki artışı ise 2022 maaş zammını % 5+7'den % 7,5+7'ye yükseltmiştir. Dolayısıyla 2022 yılında % 7,5+7'lik zam memurlarımızın ve emeklerimizin ekonomik sorunlarını çözmekten uzaktır. Ayrıca bu oranlar Türkiye Kamu-Sen'in ve Türk Büro Sen'in ek zam talebini de karşılamamaktadır. Bu nedenle Türk Büro Sen olarak memurlarımızın ve emeklerimizin yaşanan yüksek oranlı enflasyondan korunması, alım güçlerinin yükseltilmesi için ek zam yapılması, refah payı verilmesi konusundaki taleplerimizde ısrarlı olduğumuzu bir kez daha ifade ediyoruz” dedi.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER