HASANBEY MAHALLESİ’NE YENİ İLKOKUL NE ZAMAN YAPILACAK?

Gümüşhane’nin en büyük mahallesi olan Hasanbey mahallesinde ilkokul olmayışı öğrenci ve velileri tedirgin etmeye devam ediyor.

Hasanbay mahallesine 1990 yılında, yani tam 23 yıl önce ilköğretim okulu yapıldı. Aysın Rafet Ataç İlköğretim Okulu. Bu okulun yapılış yıllarında ben de Milli Eğitim Müdür yardımcısı olarak görev yapıyordum.

Mahalledeki öğrenci sayısının artması nedeniyle Aysın Rafet Ataç İlköğretim Okulu’na  1999 yılında ikinci bir blok ilave edilerek, Hasanbey mahallesinin okul ihtiyacı giderilmişti.

Okul binasının bir blokunda 2009 yılında meydana gelen problem nedeniyle Aysın Rafet Ataç İlköğretim Okulu binası boşaltıldı. Ve konu yargıya taşındı.

Okul binasındaki problemin yargıya taşınması nedeniyle ise o gündür bu gündür – dört yıldır-  Hasanbey Mahallesi öğrencileri okul sıkıntısı çekmeye devam ediyor.

Konunun yargıda olması nedeniyle Gümüşhane Milli Eğitim Müdürlüğü bahse konu binanın yerine başka bir bina yapamayacağını belirtirken, mahallede başka müsait yer olmadığını da mazeret göstererek yeni bir okul binası yapım işine de bir türlü girmemiştir.

2009’dan bu tarafa 4 yıldır Hasanbey mahallesi öğrencilerinin çileli Gazipaşa yolculuğu devam ediyor. Bu yolculuk aynı zamanda Gazipaşa öğrencilerini de sıkıntıya sokuyor çünkü iki ayrı mahallenin öğrencileri Gazipaşa Ortaokulu binasını kullandığı için ikili öğretim zorunluluğu öğrencilere ayrı bir çile vermektedir.

GÖZDEN KAÇAN DURUM

Gözden kaçan durum şudur: Yargıda olan bir konunun sonucunu beklemek vatandaşın konusu değildir. Vatandaş çocuğuna okul istiyor, idare ise konunun yargıda olduğunu söylüyor.

Okul binasında problem olduğu için İmam Hatip Lisesi’ne nasıl başka bir yer bulunmuşsa, Aysın Rafet Ataç İlkokulu’na da başka bir yer bulunabilirdi. Ve bulunmalıdır.

EN ACİL KONU

Çözüm, Gümüşhane Milli Eğitim Müdürlüğü’nün en öncelikli ve acil konusudur. Hasanbey mahallesi içinde bir yer bulunarak buraya yeni bir okul yapılmalıdır. Yargı süreci beklemek diye bir mazeret olamaz.

EN UYGUN ÇÖZÜM;  TURİZM VE OTELCİLİK MESLEK LİSESİ BİNASINA KAT ATILMASIDIR

Hasanbey mahallesinin tam ortasında bulunan eski yetiştirme yurdu binası olan ve halen Turizm ve Otelcilik Meslek Lisesi olarak kullanılan binanın yerine yeni bir proje ile yeni bir bina yapmak ve iki ayrı okulu bir mekana yapmaktır.

Eski yetiştirme yurdu binası üç katlıdır. Ayrıca çevresinde kullanılmayan geniş bir alan vardır. Bu okul binası yıkılarak, çok katlı yeni bir proje uygulandığında bu okul arsası üzerine uygulanacak iki bloklu çok katlı bina hem Aysın Rafet Ataç ilkokulu hem de Turizm lisesinin ihtiyacını görür.

SON SÖZ

Devletin mazereti olamaz. Vatandaşın önüne mazeretler sunmak devlete yakışmaz. İmam Hatip Lisesi binasının yapılmasında hangi metot ve hangi hız uygulanmışsa, Hasanbey mahallesine bir ilkokul yapımında da artık aynı tarz bir metot uygulanmalıdır.
YORUM EKLE

banner406