HER ENGEL YENİDEN DİRİLTİR BENİ

Her engel yeniden diriltir beni,
Nehirler düşlerim göl kenarında.
Mehmet Akif İNAN

Mesleğimin 28 yılı içinde yaklaşık 18 senedir Gümüşhane Rehberlik ve Araştırma Merkezi, Özel Eğitim Uygulama Okulu ve halen görev yaptığım Özel Eğitim Meslek Okulu bünyesinde görev yapmaktayım.

İşitme ve konuşma engelli bir annenin evladı olarak ilk temellerini 2004 yılında attığımız Özel Eğitim Uygulama Okulu ile Gümüşhaneli özel eğitime muhtaç yavrularımızın karanlık odalardan gün ışığına nasıl çıktıklarına şahit oldum. Adeta yeniden dünyaya gelen bu özel yavrularımızın geçen bu süreçte neleri başarabildiklerini gördüm. 

“Allah’ım ne olur evladımın canını benden önce al” diyen çaresiz annelerin gözyaşları ile yaptıkları duaları duydu kulaklarım. Neden böyle dua ediyorsun dediğimde;

“Hocam ben evladımdan evvel ölürsem ona benim gibi kim bakabilir” derken ikimizin gözyaşlarının birbirine karıştığını ve birkaç sene sonra o öğrencimizin annesinden evvel Hakk’a yürüyerek annesinin duasının gerçekleştiğini gördüm.   

Bu okullarda okuyan öğrencilerimizin artık toplumda itilen, kakılan, dalga geçilen, ötelenen değil büyük bir aşkla toplumda hak ettiği değeri gördüğünü yaşadım.

Devletimizin bu öğrencilere, ailelerine kazandırdığı hakların nelere sebep olduğunu gözlerimle gördüm ve takdir ettim. Dışlanan ve hakaret edilen o bireylerimizin kazanımları ile ailelerin geçimlerini sağladıklarını, o özel bireyleri artık topluma soktuklarını, onları daha çok sevdiklerini, değer verdiklerini ve en önemlisi insan içine çıkartarak onlarla artık utanmadıklarını gördüm.

Bugün Gümüşhane’de bu özel yavrularımız adına hizmet veren Gümüşhane Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi, Özel Eğitim Uygulama Okulu, Özel Eğitim Meslek Okulu ve Özel Empati Rehabilitasyon Merkezi her türlü takdiri hak etmektedir.

Bu kurumların bünyesinde bu yavrularımızın eğitimlerini en güzel şekilde aldıklarını, özbakım becerilerini kazandıklarını,  davranışsal anlamda ilerlediklerini, akademik anlamda ilerlediklerini, okuduklarını, hemen her kazanımı elde ettiklerini, bir meslek sahibi olduklarını ve Gümüşhane’de artık istihdam edildiklerini görüyorum.

Bu konuda 11 Kardeşler Tesisleri yetkililerine ve Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen’e en kalbi teşekkürlerimi sunuyorum.   

Bu yavrularımızı Torul Altınpınar’dan, Akgedik Köyü ve Kırıklı’dan olmak üzere ikamet ettiği hemen her adresten her sabah servisle alarak okuluna getiren ve götüren, öğle yemeği başta olmak üzere onlara her imkanı sağlayan, evde annesine bakım ücreti veren  devletimizden Hak razı olsun diyorum.  

Yarın 3 Aralık Engelliler Günü. Anlı şanlı kutlamalara kulak asmadan var olan engelleri ortadan kaldırmanın gayretinde olan her işi, her projeyi alkışlıyor ve teşekkür ediyorum.

Engelli kelimesini sevmesem de bu özel yavrularımızın önünde olan tüm engelleri ortadan kaldırmak için kendinde vicdani ve insani sorumluluk duyan hemen herkesi, her kesimi çok seviyorum. Sadece 3 Aralık ve 10-16 Mayıs Engelliler Haftasında değil 365 günün her dakikasında bu özel bireylerimizin hak ettiklerini almalarını, değer görmelerini umut ediyor ve bekliyorum.   

Bu özel yavrularımıza Trabzonspor forması hediye eden Trabzonspor Başkan Yardımcısı Ertuğrul DOĞAN’A ve Trabzon Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin GENÇ’E canı gönülden teşekkür ediyorum.

YORUM EKLE