ŞEHRE CUMHURBAŞKANI GELİYOR

Şu günlerde tatlı bir telaş ve heyecan yaşıyor Gümüşhane. Tarihte yaşadığı o ilkler gibi bir ilke daha merhaba diyeceğiz. O yıllarda tatlı bir telaş içerisinde olurdu Gümüşhaneliler. Zafer Meydanı ayrı bir süslenir, Halkevi’nde hazırlıklar tamam olurdu. Şehrin önde gelenlerinin evlerinden masa örtüleri gelirdi. Cumhurbaşkanına çiçek verecek olan genelde kız öğrenciler en güzel giysilerle giydirilirdi. Gümüşhane’nin sokakları ve caddeleri pırıl pırıl yapılırdı. 

Tarihin sahifelerine baktığımızda 2. Cumhurbaşkanımız İsmet İNÖNÜ, 5. Cumhurbaşkanımız Cevdet SUNAY, 7. Cumhurbaşkanımız Kenan EVREN, 9. Cumhurbaşkanımız Süleyman DEMİREL’in Gümüşhane’mizi ziyaret ettiği ve güzel izlenimlerle ayrıldığını görüyoruz. Nihayetinde 11. Cumhurbaşkanımız Abdullah GÜL’ün 16 Kasım 2013 Cumartesi günü yapacağı ziyareti bekliyor Gümüşhaneliler. 

Şu an şehrimizde yapılan temizlik ve onarım gayret ve çalışmalarını görünce Rahmetli Fahri Akagün’ü hatırlarım.

Gümüşhane’mizin en köklü ve saygın eğitim kurumlarından Gazipaşa İlkokulu’nun Rahmetli Müdürü Fahri Akagün hizmetlisi Hüseyin Salantur’u köyden çağırtır. Hizmetli izindedir ve harman sürmektedir. Telefonun olmadığı o dönemde hizmetli “herhal çok önemli ki müdür beni çağırıyor” der ve okula gelir.  Müdürün odasına çıkar ve;

Hayrola müdürüm beni çağırtmışsın” der. Fahri Akagün ayağa kalkarak;

“Amerika Başkanı Türkiye’ye geliyor. Olur ki Gümüşhane’ye de gelir. E Gümüşhane’ye gelirse bizim okula kesin uğrar. O yüzden sen etrafı şöyle güzelce bir temizleyiver” der.

Evet, şehrimize Cumhurbaşkanı geliyor. Bugün haliyle tarihi bir gün. O gün her birimimizle topyekûn olarak misafirimizi saygın ve güzel bir şekilde ağırlamalıyız. Gümüşhane’nin sembolü gümüş, pestil köme ve kuşburnu üzerine yoğunlaşmalıyız. Gümüşhane’mizin acil problemleri, istekleri ve durum raporu kendilerine takdim edilecektir.

Gümüşhane Valiliği başta olmak üzere ona bağlı birimler, Gümüşhane Belediyesi, Gümüşhane Üniversitesi, sivil toplum örgütleri ve dernekler, eğitim kurumlarımız ve misafirperver Gümüşhane halkı bu bağlamda şehrimizin yüz akıdır. Cumhurbaşkanımızı ve değerli eşleri Hanımefendiyi ve maiyetindekileri en iyi şekilde ağırlayacaktır.
Biz Gümüşhane olarak bu tarihe güne şahitlik ederken şehrimizin temizliği, görünümü, trafiği, genel çerçevesi ile küçük bir sınav vereceğiz. Yapılan çalışmaları görmek ziyadesiyle bizi sevindirirken Kemaliye Camii’nden çıkan bir dedemizin “Keşke her yıl Cumhurbaşkanımız Gümüşhane’ye gelse” temennisi de tebessüm ettiriyor bizleri.   
Dün ilçemiz olan Bayburt bizden erken davranıp Cumhurbaşkanını iki kez davet edip ağırladığı yerde biz Gümüşhane olarak maalesef geç kaldık. Şimdi bu fırsatı iyi değerlendirmeliyiz. Başta şehit ve gazi yakınlarımız, başarılı sporcu ve öğrencilerimiz, şehrin ileri gelenleri ve duayen isimleri Cumhurbaşkanı Gül ile birlikte aynı masada yemek yiyecekler.

Ben şahsen Cumhurbaşkanımızın; küçük bir aile olan Gümüşhane’yi birlik beraberlik içerisinde şehrin ilerlemesi ve daha da güzelleşmesi için iş birliği içerisinde olduğunu görmesini ve bunu ifade etmesini arzuluyorum. Çünkü en büyük zenginliğimiz Gümüşhane ve Gümüşhaneli asil kimliğimizdir. “Şehrimize Hoş geldiniz Efendim.
YORUM EKLE

banner406