UYKU BOZUKLUĞU HASTALIK RİSKİNİ ARTIRABİLİR

Uzun süren uyku bozuklukları; kalp ve damar hastalıkları, kanser, diyabet ve endokrin sistem bozukluğu riskini artırabilir.

Kış mevsimi ile birlikte; kapalı, bulutlu, yağmurlu ve bunaltıcı havalarda isteksizleşme ile içe dönme ve daha çok uyuma hissi oluşmaktadır. Sağlıklı bir kişinin günde ortalama 6-8 saat uyuması gerekir. Fazla uyku; stres ve depresyon işareti olabilir. Kişinin çalıştığı iş durumuna ve gün içindeki yorgunluk durumuna göre uyku süresi değişir. Tavsiye edilen maksimum uyku süresi 8 saattir. 8 saat üzerinde uyumak faydalı olmasından çok zararlıdır denilebilir. Çünkü aşırı uyuyan kişide sersemlik hali ve daha fazla uyuma isteği görülür. Fazla uyumak uyku kalitesini düşürüyor. Bu da hem strese neden oluyor, hem de beyne zarar veriyor. Literatürde yapılan çeşitli araştırmalar 8 saatten çok uyuyan kişilerin beyin fonksiyonlarının yavaşladığını ve öğrenme becerilerinin bu durumdan olumsuz etkilendiğini gösteriyor. Ayrıca çok fazla uyumak ya da çok az uyumak insanların stresli olmasına ve daha önemlisi depresyona girmesine neden oluyor. Eğer 9 saatten fazla ya da 6 saatten az uyunması durumunda uyku bozukluğu yaşıyorsunuzdur. Bu sizde depresyona neden olabilir. Uyku bozukluklarının psikolojik ve biyolojik birçok nedeni olabilir. Duygusal problemler, sosyal ilişkiler, günlük yaşamda başa gelen sıkıntılı durumlar, iş yerinde, evde veya okuldaki stres ortamı kişinin üzerinde baskı oluşturur. Bu tür gerginlikler rahatlamayı zorlaştırır, iştahı etkilediği gibi uyku düzenini de bozabilir. 

Uykusuzluğun giderilmesinde yapılması gereken en önemli şey uykusuzluğun gerçek nedenini bulmaktır. Bundan dolayı uyku şablonu gözden geçirilmeli, saat kaçta yatağa girip kaçta kalktığı, gece kaç defa uyandığı ve uyandığı zaman kendini ne kadar dinlenmiş hissettiği not edilmelidir. Kullanılacak uyku ilaçları kısa süreli uykusuzluk nöbetlerinde ve stres döneminde faydalı olabilir. Fakat sürekli olarak kullanılacak ilaçlar bir süre sonra etkisini azaltacak ve daha yüksek dozda ilaçlar kullanılmasını gerektirecektir. Bu da daha farklı ruhsal ve bedensel sorunlara yol açabilir.

Düzenli uyku için; akşam yemeğini ağır yememek, çay-kahve-sigara-alkol ve egzersizlerden kaçınmak, uyku öncesi kitap okumak, hafif müzik dinlemek, yatmadan önce 15-20 dakikalık ılık banyo yapmak ve ılık süt içmek önerilebilir.

YORUM EKLE

banner406