DEPREM GERÇEĞİ

Türkiye, bir deprem ülkesidir.

Bu deprem gerçeğini herkes biliyor.

Bu gerçek milyonlarca yıldır devam ediyor.

Japonya’da 9 şiddetindeki deprem insan öldürmüyor. Çünkü binalar depreme dayanıklı yapılıyor. Ama bizde 6 şiddetindeki deprem insan öldürüyor.  Çünkü bizde bina yapımında sorun var.

Hükümet şimdilerde bir DEPREM KURULU kurdu. Bu geçte olsa çok güzel ve yerinde bir girişimdir. Ben önceki yazımda yazdığım gibi Türkiye için bir Afet ve Deprem Bakanlığı kurulmalıdır.

DEPREM VE AHLAK

Depremlerde can ve mal kaybını önleyecek olan güzel ahlaktır. Çünkü güzel ahlak sahibi bir insan malzemeden çalarak bina yapmaz. Beş katlı imar müsaadesi almışsa o 24 katlı bina yapmaz.

Bilir ki çalmak yani kul ve kamu hakkı yemek en büyük günahlardandır. Ve de yasal olarak da suçtur.

Hollanda’da İç İşleri Bakanlığı bünyesinde bir AHLAK KURULU vardır. Bizde neden bir Ahlak Kurulu yoktur? Bu konu her bakımdan hayati derecede önemlidir.

Diyanet İşleri eski Başkanı Ali Bardakoğlu bu acı gerçeği açıklıyor:

“Geçenlerde bir hocamız alan araştırması yaptı. Bir soruya canım çok sıkıldı. Soru şuydu: ‘Dindar olmak ahlaklı olmayı gerektirir mi? Katılımcıların yüzde 70’i ‘hayır gerektirmez’ cevabını verdi.” (1)

Yani dindar olmak ahlaklı olmayı gerektirmez diyorlar.

Peki din nedir?

Hz. Peygamber,  bu soruya şu güzel cevabı vermiştir: 

“Din güzel ahlaktır.”

Evet, din güzel ahlak ve adalettir.

Diyanet, “Dine yönelik ilgi ve alaka artarken, ahlaki değerlerdeki aşınma giderek yaygınlaşıyor.” Diyor. (2)

Devlet ve toplum olarak bu ahlak erozyonunu mutlaka önlemeliyiz.

İSTANBUL DEPREMİ

Kahraman Maraş depreminden sonra şimdi gözler İstanbul’a çevrildi. Uzmanlarımız İstanbul’da depreme dayanaksız yüz bin evin olduğunu söylüyorlar. Bu evler için hemen şimdi gereğinin yapılması dile getiriliyor.

Çok doğru. Bizler önce insan olarak tedbiri alıp takdiri Allah’a bırakmalıyız. Hollanda’nın meşhur bir atasözü vardır: “Tedbir (önlem) almak tedaviden daha ucuz ve daha iyidir.”

Öyleyse vatandaşlarımızın doğru bilgilendirilip gereğinin yapılacağına güvenip inanmak istiyoruz.

HOLLANDA’DA 15 MART SEÇİMLERİ

Hollanda’da 15 Mart 2023 tarihinde üç ayrı seçim yapılacaktır. Bunlar:

  1. Eyalet Seçimleri,
  2. Devlet Su İşleri Kurumu Seçimleri,
  3. Senatör Seçimleri.

Hollanda vatandaşı olan Türk vatandaşlarımızda bu seçimlerde oy kullanabiliyor. Öyleyse oylarımızı mutlaka demokrat partilere kullanalım. Bizlerin seçeceği eyalet milletvekilleri de 75 Senatörü seçeceklerdir.

Hollanda Devlet Su İşleri Kurumu, 1255 yılında kuruldu. Görevi; temiz su ihtiyacını karşılamak ve su baskınlarını, selleri önlemektir. Hollanda’nın bazı bölgeleri deniz seviyesinin yaklaşık 7 metre altındadır.

Hollanda, 1953 tarihinde su baskınında 1836 insanını ve binlerce hayvanının kaybetti. Ama ondan sonra gerekli önlemleri aldı, almaya de devam ediyor.

Öyleyse Türkiye’de artık yarın çok geç olmadan deprem ve doğal afetlere karşı gerekli önlemler, tedbirler ne ise almalıdır, diye düşünüyorum.

Bekir Cebeci

(Eğitimci ve araştırmacı yazar)

Rotterdam, 5 Mart 2023

E-mail: info@bekircebeci.com

Kaynakça:

  1. 12 Mayıs 2017 tarihli gazeteler
  2. Taha Akyol, Hürriyet, 2 Haziran 2017

YORUM EKLE