FİZYOTERAPİST KİMDİR? NE İŞ YAPAR?

Merhabalar Ben Fizyoterapist Okan TAŞKIN. Doğu Akdeniz Üniversitesi(KKTC) Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümü mezunuyum. ‘Gumushane.gen.tr’ sitesinde siz değerli okurlara kendi mesleğim ile ilgili konularda bilgilendirmelerde bulunmak istiyorum. HALKIN FİZYOTERAPİST hakkında bilgisi nedir? 

Genel bir giriş yapmadan önce yaşamımızda yaptığımız sağlığımızı etkileyen çoğu sorunun cevaplarını artık birlikte çözüme kavuşturacağımıza inanıyorum.

Sağlıklı yaşam için kimlere danışmalıyız, neler yapmalıyız, ağrılarla nasıl başa çıkarız sorularınızı duyar gibiyim.

Ama öncelikli olarak bu haftaki yazımın konusunu mesleğimin tanıtımı olarak yapmak istiyorum. Çünkü toplumumuzun bazı kesimlerinde fizyoterapistler tanınmamakta hatta yanlış bilinmekte. Genel olarak masör, doktor, tekniker, hemşire ve spor eğitmeni gibi birçok meslekler ile karıştırılıyoruz. Oysa doktor, masör, hemşire, tekniker ve spor eğitmeni DEĞİLİZ.

Bizler fizyoterapistiz, sağlıklı yaşam sürdürebilmeniz ve yaşam kalitenizi arttırmak için doktor kontrolleri doğrultusunda hastalarımıza yardımcı oluruz.

Fizyoterapist; yaralanma, hastalık, doğuştan gelen özür, hareket sistemi bozuklukları veya diğer durumlardan kaynaklanan ağrı ve fonksiyon bozukluklarında; kişilerin fonksiyonel limitasyonlarını (kısıtlılık), ağrıyı, özrü ve yeteneklerini özel ölçme, değerlendirme ve inceleme yöntemleri ile belirleyerek hekimin tanısına göre, fonksiyonun ve fonksiyonel kapasitenin geliştirilmesine yönelik fizyoterapi ve rehabilitasyon programını planlayan, uygulayan ve tekrar değerlendirerek rapor eden, sağlıklı kişilerinde sağlığını devam ettirmek amacıyla uygun egzersizler / koruyucu programlar planlayan mesleki otonomiye sahip olan bir sağlık personelidir.

Sağlık Bilimleri Fakültesi, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümünü kazanan tüm öğrenciler mezun olduklarında FİZYOTERAPİST (Fzt.) ünvanını alırlar. Eğitim süreleri 4 yıllık olup bazı fakültelerde İngilizce eğitimi tercih ederlerse 5 senelik bir eğitim süreci vardır. Eğer isterler ise kendi alanlarında yüksek lisans yapıp uzmanlaşabilir ya da eğitim öğretim hayatlarını devam ettirip doktora programlarına katılıp öğretim görevlisi de olabilirler.

Fizyoterapistler, doktorlar tarafından kendisine yönlendirilen hastalara öncelikli olarak genel bir ölçme değerlendirme yaparlar. Yapılan genel değerlendirme sonrasında hastanın tedavi programını düzenler. Hastaya elektroterapi, manuel terapi, sıcak-soğuk uygulamaları, …vb. uygulamalar uygulayabilir. Hastaya, hastalığına uygun ve gerekli kas gruplarını çalıştıracak egzersizler uygulayıp; hastanın tedavi süresince gelişimini takip eder; ve kendisine yönlendiren doktorla bilgi alışverişi içerisinde bulunur.

Fizyoterapistler aynı zamanda; farmakoloji, radyoloji, ortopedi, nöroloji, pediatri, kardiyoloji, göğüs hastalıkları, kadın doğum, biyokimya, ilk yardım, gibi tıp konuları ile ilgili temel bilgi sahibidir.

Fizyoterapistlerin iş alanı yalnız ortopedik rahatsızlıklar olmayıp bunun yanında nörolojik(sinirsel), pediatrik(gelişimsel), nöroşirürjik(beyin cerrahisi sonrası), romatolojik(eklemsel), jinekolojik(kadın doğumla ilgili), kardiyopulmoner(kalp-solunum hastalıkları), geriatrik(yaşlılıkla ilgili hastalıklar) terapi gibi tıbbın hemen hemen her dalı ile ilgilenebilmekte; iş-uğraşı terapisi, işitme-konuşma terapisi, ergoterapi, üzerine çalışabilmektedir.

Günlük hayatta çoğu insanın ağrıları vardır. Bu ağrıların altında yatan nedenler neler öğrenmek için ilk başvurumuz her zaman hekimler olmalıdır. Hekimin hastayı fizik tedavi ünitesine yönlendirmesine bağlı olarak da hastanın  Fizyoterapist eşliğinde fizik tedavi seansları başlamış olur. Bu seanslarda Hekim ve Fizyoterapistin uygun gördüğü kişiye özel hazırlanan egzersizler eşliğinde tedaviler uygulanır.

Bu yazdıklarımı özetleyecek olursam. ‘Doktorlar hayat kurtarır, Fizyoterapistler o hayata anlam katar.’ Ağrılarınızın azaldığı bol egzersizli sağlıklı günler dilerim. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere  

FİZYOGÜMÜŞ EGZERSİZ ve DANIŞMANLIK MERKEZİ FZT. OKAN TAŞKIN
 

YORUM EKLE

banner406