Kitap okutan durak

Caddede tur atarken yanıma yaklaşan tanıdık bir yüz:

"Hocam kitaplarını okuyorum" dedi. Peki nerden temin ettiniz?  

El cevap: "Bağlarbaşına gitmek için durakta bekliyordum. Kitaplıkta sizin yazdığınız, “Uğrunda Bir Ömür" adlı kitabınız gözüme ilişince aldım. Okuyorum, bitince gidip yerine koyacağım". Dedi.

Beklemediğim ve ilginç olan bu cevap, bir anda kafamda yer eden, “okumayan toplum" yanılgısını silmeye yetti. Okurumuz yaş ortalaması 55 civarında has bir 'Gümüşhaneli’. İşi olmayan bir hemşerimiz. Kendisine teşekkür ettim ve diğer kitaplarımı da Şehrin başka duraklarına bırakma kararımı vermede gecikmedim. Yeter ki her türlü kitap okunsun. (Zararlılar hariç)

Bu anı, “Eşekli Kütüphaneci" çağrışımını yaptırdı. Geçtiğimiz Mart ayında kutlanan "Kütüphane Haftasında” kütüphane müdavimlerinden yeğenim Rahmi Sadık adına düzenlenen "En çok kitap okuyan" ödülünü O'nun adına almak için gitmiştim. Törene Vali Yardımcımız Sayın Mustafa Pala da katılmıştı. Söz verilince "Eşekli kütüphane" den bahsettim. Hani Ürgüp'te eşek üstünde kitapları ile heykeli olan Mustafa Güzelgöz. Kütüphane memuru Mustafa Güzelgöz, kütüphaneye kimse gelmeyince "kitapları okur ayağına götürmekten başka çare yok" diyerek temin ettiği eşeğin iki yanına sandık ekleyip kitapları içine doldurup ÜRGÜP'ün 30’dan fazla köyünü belli aralıklarla adım adım dolaşır. Çocuklara, gençlere, yetişkinlere okumayı sevdirir. Bu mobil kütüphane zamanla" Eşekli Kütüphaneci" olarak namlanır.

Güzelgöz, uygulamadan memnun kalır. İlçe kütüphanesinde Biçki-Dikiş kursu açarak gelen kızlara da okumayı sevdirir. Güzelgöz'ün farkındalık yaratan bu inanılmaz başarısı ödülsüz kalmaz. Vefatından sonra Ürgüp halkı Güzelgöz'ün kitap yükü eşek üzerinde elinde gemici feneri olan heykelini Ürgüp'e diker. İlçeye onlarca memur idareci gelir-gider ama tanınan ve heykeli olan tek adam Mustafa Güzelgöz’dür. Keşke bizim de bir Mustafa Güzelgöz'ümüz olsa.

Yukarıda "Keşke bizim de bir Mustafa Güzelgöz ümüz olsa" demiştim.

Yok ama, Belediye Başkanımız Sayın Ercan Çimen, buna benzer bir uygulamayı otobüs duraklarına kitaplık koyarak başlatmış durumda. Yolcuları okumaya özendirme bakımından bu hizmet bence önemli bir farkındalık olarak kamuoyunda yankı buldu. Değerli Belediye Başkanımız ERCAN ÇİMEN'in  başlattığı bu etkinlik eminim ki okuma tembelliğini yenmek için atılan ilk adım olarak tarihteki yerini almış olacak ve "İnsana yapılan yatırımın en hayırlısı eğitime olan yatırımdır" diye de belleklerden asla silinmeyecektir.

Ne güzel söylemiş Özay Gönlüm:

"Evlerinin önü bulgur kazanı aman kazanı.
Herkes sever okuyanı yazanı aman yazanı
Kimse sevmez tembel tembel gezeni"


Ve Bozkırın tezenesi Neşet Ertaş ise Benim Yurdum adlı türküsünün ilk dizelerinde:

"İstedim ki bu dünya da kimse cahil kalmasın,
Okusun ilmin kitabın cahilden akıl almasın.”

Diyerek okumanın İnsan yaşantısındaki önemine işaret etmişlerdir.

Belediye Başkanımız Sayın Ercan Çimen'in duraklara kitap bırakarak başlattığı bu hizmetten çoğumuzun haberi yok. Ne güzel durakta otobüs beklerken canın sıkılmasın diye kitap okumak.

Bu uygulamayı yaygınlaştırmak için seçilecek bir durakta tören düzenleyip halkımızla paylaşmak yerinde bir eylem olur diye düşünmekteyim.

Son tekniği de kullanarak yani kitapların yanı sıra "kitap karekodları" da devreye sokularak , isteyen kitaptan isteyen akıllı telefonu ile karekodlardan dilediği kitabi okuyarak bu manadaki makus talihimizi  yenme başarımızla övünebiliriz.

“Klimalı Duraklarımızla” övündüğümüz gibi, neden? "Kitap Okutan Duraklar"ımızla övünmeyelim ki.

26 Temmuz 2022

Yusuf SADIK
Demokrat Gümüşhane Gazetesi Genel Yönetmeni. Gazeteci-Yazar
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
yusuf sadık
yusuf sadık - 3 hafta Önce

Okumayan toplumda "yazar olmak"zordur.