Söğütlü Belediye Başkanı Salim KOÇ Kimdir?

Çok kıymetli okurlarım,

Bu yazımda sizlere Gümüşhanemizin yetiştirdiği değerli bir insanı, Kelkit ilçemize bağlı Söğütlü Beldesinin Belediye Başkanı kıymetli büyüğümüz Sayın Salim KOÇ’u ve 4 ay gibi kısa sürede yaptığı çalışmaları anlatacağım.

Göreve geldiği günden bu yana geçen 4 aylık sürede gece gündüz demeden, canla başla çalışan ve belde halkını ayrım yapmaksızın kucaklayan bir başkanı tanıtmaktan -bir hemşehrisi olarak- onur duyuyorum. Çalışkanlığı, yardımseverliği, görgüsü, tecrübesi ve hoşgörüsü ile bilinen bir başkandan hizmetten başka ne beklenirdi ki?

“Halka hizmet Hakka hizmettir” diyerek çıktıkları yolda kendilerine sağlık, mutluluk ve esenlikler diliyoruz. Öncelikle özgeçmişini verip sonra da az zamanda çok işler başardıklarının kanıtlarını sunacağım.

Salim Başkan, 1956 yılında Gümüşhane İli Kelkit İlçesi Söğütlü Beldesinde dünyaya geldi. İlköğrenimini burada tamamladı. Maddi olanaksızlıklar nedeniyle bir üst öğrenime devam edemedi.

Bir süre baba mesleği olan tarım ve hayvancılıkla meşgul oldu. 1973 yılında evlendi. 1974 yılında askere gitti. Manisa’da acemi birliğinde eğitimini tamamlayarak Edirne, Lüleburgaz’da vatani görevini tamamladı. Askerlik sonrasında Arabistan’da çalışmak üzere gurbete çıktı. Henüz 20 yaşındaydı. Arabistan’da inşaat sektöründe 11 yıl çalıştı.

1987 yılında Arabistan’dan Söğütlü’ye kesin dönüş yaptı. Aynı yıl çalışmak üzere ailesiyle birlikte İstanbul Gbze’ye taşındı. Maltepe’de galericilik yaptı.

1992 yılında Ankara, Sincan ilçesine yerleşti. Burada iş hayatını sürdürdü. Başkentte toplumsal konulara ilgi duymaya başladı. Memleket meselelerine ve ülke sorunlarına eğilerek Sivil Toplum Kuruluşu çatısı altında çalışmaya başladı. 1993 – 2016 yılları arasında Sincan, Mamak, Etimesgut, Yenimahalle ilçelerinde müteahhitlik yaptı.

2004 – 2007 yılları arasında Sincan Gümüşhaneliler Dernek Başkanlığı yaptı. Sincan’da yaşayan hemşehrilerinin sorunlarına çözüm üretmeye gayret etti. Derneğin maddi sorunlarını çözerek bugünkü dernek binasının alımını sağladı. Sincan’da yaşayan Söğütlü vatandaşlarının ve Gümüşhanelilerin dertlerine ortak olup çözümler üretti. 2005 – 2007 yıllarında Ankara Gümüşhaneliler Federasyonu Başkan Yardımcılığı yaptı. Başkentte siyasete ilişkin deneyimler kazandı. Politikaya olan ilgisi Söğütlü Beldesi’nin sorunları üzerine eğilmesini sağlamış ve belediye başkanı olarak Söğütlü’ye hizmet yolunu açmıştır.

2016 – 2019 yıllarında Kelkit ilçesinde inşaat alanındaki çalışmalarını sürdürdü. Söğütlü Beldesinden hiçbir zaman kopmadı. Belde sorunlarına dair her ortamda fikir üretti. 14 Ocak 2019 günü Milliyetçi Hareket Partisi’nden Belde Belediye Başkanı Adaylığını açıkladı.

31 Mart 2019 günü yapılan seçimlerde Söğütlü Beldesi halkı tarafından belediye başkanı olarak seçildi. Salim KOÇ; 4 erkek, 1 kız çocuğu babasıdır.

4 aylık kısa sürede belde halkına hizmet sunan ve pek çok hizmetinde alın teri olan maaşından beldeye hizmet sunmak için maddi destekte bulunan Salim Başkanın hizmetlerine madde madde bir göz atalım.

 1. Toplumsal barışın tesisi amacıyla kendisine oy versin ya da vermesin hiçbir ayrım yapmaksızın herkesle kucaklaşması, kırgınlık ve dargınlıkların giderilmesi için elinden geleni yapması bence en büyük hizmeti olmuştur. İslam’ın kardeşlik vurgusunu her zaman dile getirmesi kanaatimizce onun geleceğe yansıyacak en büyük hizmetidir.
 2. Ernek Yaylası Şenlik Alanının düzenlenmesi,

 1. Yurt genelinden bütün hemşehrilerin ve bütün resmi erkânın ( 12 belediye Başkanı, Daire amirleri, komşu köy muhtar ve azaları, STK başkan ve üyelerinin (Rasim Kara, İsa Koç, Adem Kara ve yönetimi)  katılımıyla, hiçbir ayrım gözetmeksizin herkesi kucaklayan bir şenliğin Muzaffer Arslan sunuculuğunda icra edilmesi.
 2. Ernek Yaylasına erişimi kolaylaştırmak amacıyla 260 kamyon hafriyat taşınmış ve yol yapım çalışması tamamlanmıştır.
 3. Söğütlü Beldesi ile Kavaklı arasındaki yolun 250 kamyon hafriyat taşınarak yapımı, Şiran Kaymakamı ve köy muhtarı ile işbirliğinin sağlanması,
 4. Söğütlü Beldesi ile Kavaklı Köyü arasında bulunan tarla sahipleri ile işbirliğinin sağlanması ve yol genişletme çalışmasının tamamlanması, yol boyunca 10 adet menfez yapılması,
 5. Söğütlü Beldesindeki Tek Köprü mevkiinde bulunan mezarlığın genişletilmesi, bu genişletme esnasında bizzat Salim Koç’a ait mülkten 2 metre mezarlık boyunca 200 metrelik alanın mezarlığa devredilmesi,
 6. Tek Köprü mevkiindeki Belde Mezarlığının duvarının yapılması,
 7. Düzler istikâmetinde bulunan mahallenin yol çalışmalarının yapılması ve parke döşenmesi,
 8. Beldede bulunan su deposunun bakımının yapılması,
 9. Söğütlü’den Sarışeyh, Eymir, Uzunkol, Balıkhisar ve Ernek Yaylasına ayrılan yolun kavşak kısmındaki istinat duvarının (Bizzat kendi maaşından ödenek ayırarak) yapımı,
 10. Belde genelinde çeşitli yerlere 300 adet çam, 3000 adet mavi ladin ağacının dikimi,
 11. Söğütlü Beldesi ile Kelkit arasındaki yolun yol onarımının yapımı ve 50 ton asfalt dökümü,
 12. Gerdekhisar Köyü mevkiinde menfez çalışmalarının yapımı,
 13. Atıl durumda bulunan parke üretim tesisinin daha verimli olmak amacıyla Büyük Köprü mevkiine alınması ve yeni parke üretim alanının kurulması,
 14. Düzenli olarak mezarlıkların bakımının yapılması,
 15. Söğütlü Beldesi ile Balıkhisar arasındaki yolun yapılması, asfaltlama aşamasına getirilmesi,
 16. Belde olarak israfın önlenmesi amacıyla bütün belde genelinde seferber olunması
 17. Belde Belediyesi bünyesinde bulunan PTT’nin daha çok kullanılması amacıyla vatandaşla işbirliği sağlanması,
 18. Beldenin girişinde bulunan Kıran Mevkiinde yol genişletme ve yol kenarındaki duvarların yapılması,
 19. Belde Belediyesine ait olan fakat uzun zamandır bakımları yapılmayan; muayeneleri yapılmamış olan araçların bakım ve muayenelerinin yapılması, kullanılmayacak durumdaki bu araçların trafiğe çıkacak şekle sokulması,

Gümüşhane genelinde belediye başkanı seçilen bütün başkanlarımıza sağlık, mutluluk ve esenlikler diliyorum. Tek dertlerinin hizmet olduğunu biliyoruz.

Aklınız ve gönlünüzle yolunuz açık; alnınız ak olsun.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yavuz turkel
Yavuz turkel - 5 ay Önce

Abi ayrımcılık yapmiyormu senmi görmüyorsun yoksa biz mi görmuyoruz olanlari

Yavuz Türkel
Yavuz Türkel - 5 ay Önce

Abi yazdıklarına sen bile inanmıyorsun ama yinede yaziyorsun

banner406