RAFET ATAÇ VE VAKFI

''Kamil odur ki koya dünyada bir eser, eseri olmayanın yerinde yeller eser''
MevlanaOnun adını Gümüşhane’de yaptırdığı ve eşi ile birlikte ismi verilen Aysın Rafet Ataç İlkokulu ile duymuştuk. Ben o yıllarda görevlendirme olarak Aysın Rafet Ataç İlkokulu’nun rehber öğretmenliğini yapıyorum. Görev yaptığım yıl tüm okul idareci ve öğretmenleri ile eşlerine Çanakkale Gezisi jesti yaparak bizleri ziyadesiyle bahtiyar etmişti. Okulun zaman zaman çeşitli ihtiyaçlarını gördüğü, yardım elini uzattığına da şahit oluyoruz.

Kendisine ait olan Ataç Han’ın bir katını tamamen kütüphane yaparak eğitime ve kültüre tahsis etmesi her türlü takdirin üstündedir. Ki bu kütüphanede binlerce eser okuyucularının istifadesine sunulmuştur. Bunun yanı sıra yardıma muhtaç öğrencilere verdiği burslarla herkesin gönlünde silinmez izler bırakmıştır.

Her çıkardığım kitabı ve Gümüşhane kitaplarını kendisine göndermeyi artık bir borç olarak görüyorum. Çünkü Rafet Ataç ve değerli eşleri Aysın Hanım tüm mesaisini eğitme, kültüre ve hayır hasenat işlerine vakfeden iki değerli insandır. Rabbim her ikisine de Gümüşhane atasözü ile “ayahlarını daşa değdürmesin” diyorum.

Rafet Ataç ağabeyimiz inanın ilk gördüğünüzde hemen kanınızın ısınıvereceği bir şahsiyet. Gülen yüzüne yakışan pos Osmanlı bıyıkları ile adeta pozitif enerji yayıyor çevresine. Muhteşem bir insan sevgisi, sürekli tebessüm eden çehresi ve çözüm üreten projeleriyle adeta bir marka kendisi. Gümüşhane’nin yerli ve asil ailelerinden olduğu her hareketi, duruşu ve yaşayışıyla belli oluyor.

Kendisine takdim ettiğimiz Gümüşhane Eğitim Tarihi ile ilgili tarafımıza yaptığı motive edici sözleri bizim ışığımız olmaktadır. Zaten yaptığım eserler bu şehre eğer hiçbir şey katmıyorsa ben bu eserlerimi kendi ellerimle heba ederim. Ki kaldı ki yaptığım için pişman olduğum hiçbir eserim de yoktur.

Aydın Doğan gibi, Rafet Ataç gibi, Ali Beyaz gibi, Mahmut Oltan Sungurlu gibi kendi işlerinin yanında vakfa, eğitime, kültüre, spora ve benzer alanlara yatırım yapanlar tarihsel süreçte kendilerine yer edinecek ve inanın unutulmazlar arasına kaydedilecektir.

Gönül ister ki bu şehrin yetiştirdiği değerlerimiz sadece seçim zamanlarında bizleri hatırlamasınlar. Ata yurtları Gümüşhane her hayat evresinde onların vazgeçilmezi olsun, sevdası olsun. Kazandıkları ile Karun’un hazinelerini yakalasınlar eyvallah da bu kazandıklarının zekâtını, sadakasını ata yurtları Gümüşhane’miz için harcasınlar. Ne kaybederler ki? İnanın malları azalmayacak bilakis bereketleri artacaktır. 

Gönül mimarımız Mevlana’nın dediği gibi; “kâmil odur ki koya dünyada bir eser, eseri olmayanın yerinde yeller eser.'' İşte bu yüzden kazandığını stok etmek yerine insan yararına sunan Rafet Ataç ağabeyimiz gibi tüm hemşerilerimi yürekten tebrik ediyorum.

Rafet Ataç kimdir;

Aslen Kadirbeyoğlu-Ataç sülalesinden olup Gümüşhanelidir. 15.04.1936 tarihinde Kars Göle’de doğdu. İlkokulu Göle’de, ortaokulu memleketi Gümüşhane’de 1953 yılında tamamlamıştır. 1956 yılında Erzurum Lisesi Fen Kolundan mezun oldu. Aynı yıl İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini kazandı ve 1960 yılında mezun oldu. Yedek Subay askerlik sonrası 1965 yılında İstanbul Barosuna kaydoldu.  Bu tarihten itibaren kendisine ait Hukuk Bürosunda avukatlık mesleğine devam etmektedir. Türkiye’de ilk defa Av. Sezai Ataç’la birlikte ortak avukatlık bürosu kurmuş ve büyük şirketlerin hukuki işlerini yapmıştır. Mesleği alanında vergi rekortmeni olmuştur. Ortağı Sezai ATAÇ’ın ölümünden sonra satın aldığı Ataç Han’da Ataç Hukuk Bürosu’nu kurmuştur. Birçok büyük şirketin avukatlık ve hukuk müşavirliği görevlerini sürdürmektedir. Memleketi Gümüşhane’de eşi ve kendi adına bir Aysın Rafet Ataç ilköğretim Okulu’nu yaptırmıştır. Ayrıca Osmanbey Abide-i Hürriyet Caddesindeki Hukuk Bürosunda bulunduğu binanın 200 m2’lik bölümünü kütüphane yapmış 40.000 kaynak eser ve 600’e yakın dergiyi hukuk bölümü, okuma salonu, müdüriyet, ana kütüphane ve dergilik olarak halkın istifadesine sunmuştur. Türkiye’de bir ilk olacak Hukuk Kütüphanesi’ni kurma aşamasına gelmiştir. 11 bursiyer ile başlattığı burs çalışmasına 40 öğrenci ile devam etmektedir. Eşi Aysın Ataç’la birlikte ismini verdiği Aysın-Rafet Ataç Vakfı ile eğitim, sağlık ve kütüphane hizmetleri alanında katkılarına devam etmektedir. Aysın Hanım ile evlidir ve iki evlat sahibidir.
YORUM EKLE